Tercih sayısı Lise Yerleştirmelerinde 5’e Çıkarıldı ve Nakil Dönemi Başladı.


0

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2018 Lgs sonuçları büyük hayal kırıklığı yaratmıştı çünkü çok fazla açıkta kalan öğrenci vardı. 91.687 öğrencinin açıkta kaldı tercih sonuçlarının ardından MEB hazırladığı nakil kılavuzunu yayınladı. Nakil tercihlerinde okul sayısı 5’e çıkarıldı. Tercih sayısı Lise Yerleştirmelerinde 5’e Çıkarıldı ve Nakil Dönemi Başladı….

Tercih sayısı Lise Yerleştirmelerinde 5’e Çıkarıldı

Tercih sayısı Lise Yerleştirmelerinde 5’e Çıkarıldı ve Nakil Dönemi Başladı

Çok sayıda öğrencinin açık kalmasıyla büyük hayal kırıklığı yaşatan LGS 2018 yüzünden bazı MEB yetkilileri görevden alındığı ve MEB  “Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu” hazırlayarak yaşanan problemleri çözmeye çalıştı.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre nakil tercihlerinden öğrencilere 3 okul tercih etme hakkı verilmiştir ancak bu şimdi 5’e çıkarıldı.

Ve yayınlanan bu yeni kılavuza göre açıkta kalanlar ilki kayıt alanında olmak üzere en fazla 5 okul tercih edebiliyor. Ayrıca artık öğrenciler farklı okul türü seçmek zorunda da kalmayacak.

Yerel yerleştirmede artık eşitlik halinde sadece adres, OBP ve devamsızlık kritelerine bakılacak. Daha önceleri bu kriterler arasında ortaokullarda bulunuşluk ve tercih önceliği vardı.

Açıklanan son sonuçlarda bazı okulların adının değişmesi ve birleşmesinden ötürü açıkta kaldığı ortaya çıkmış ve bu yüzden ortaokullarda bulunuşluk kritesi çıkarıldı.

Nakil Başvuru Dönemleri

Dönem 6-10 Ağustos

Dönem 13-17 Ağustos

Dönem 27-31 Ağustos

Dönem 3-6 Eylül’de saat 17.00’a kadar alınacak.

Sonuç Açıklama Dönemleri

Dönem 13 Ağustos

Dönem 19 Ağustos

Dönem 3 Eylül

Dönem 8 Eylül

Merkezi sınavda okula yerleşmiş olanlar nakil döneminde tercihte bulunmayacak.

Belirtilen herbir dönemde tercih yapan öğrenciler merkezi sınav  ve yerel yerleştirme ile alan okul/okullar için maksimum 5 okul belirtebilecek.

Yapılan tercihler boş kontenjana bakılmadan herhangi bir ortaokula müdürlüğüne iletilecek. Başvurular okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak.

Eğer ki merkezi sınavla bir okula yerleşmiş olan bir öğrenciyseniz nakil süresinde yerel yerleştirme ile öğrenci olan okulları tercih edemeyeceksiniz. Ancak tercihlerde eğer sınavla öğrenci alan bir okul seçmek istiyorsanız yerel yerleştirme tercihi yapmanız da zorunlu olacak.

Ve bu süreçte bir tercihine girmeyi başarabilirseniz önceki yerleştiğiniz okul hakkından vazgeçmiş sayılacaksınız.

Alınan bu kararlar ne kadar etki edecek sonuçlara bilinmese de öğrenciler de ve veliler de olumlu bir etki yarattığı açık. Umarız çocuklarımız hayallerindeki gibi bir eğitim alacakları okullara girebilir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0