Türk Futbolunun Zirvesi 2002 Dünya Kupası


0

Üzerinden tam 16 sene geçti ve Türk futbolu bir daha öyle bir başarı yakalayamadı. 2002 Dünya Kupası’ndaki üçüncülük, Türkiye’nin uluslararası turnuvalardaki en önemli başarısıydı. 2002 Dünya Kupası’ndan sonra 2008 yılında bir de Avrupa Kupası’nda yarı final oynamıştık ancak tabi ki Dünya Kupası daha başka bir başarı ifade ediyordu. Şimdi o yıllara yeniden gidelim ve Türkiye’nin 2002 Dünya Kupası hikayesini yeniden hatırlayalım. İşte Türk Futbolunun Zirvesi 2002 Dünya Kupası …

Türk Futbolunun Zirvesi 2002 Dünya Kupası

Türk Futbolunun Zirvesi 2002 Dünya Kupası

Play-Off’ta Rakip Avusturya’ydı

Türkiye 2002 Dünya Kupası serüveni, Avrupa eleme grubu ile başladı. Türkiye, İsveç’in lider bitirdiği grupta ikinci oldu ve Avusturya ile play-off oynamaya hak kazandı. Avusturya’yı ilk maçta 1-0, ikinci maçta da 5-0 yenen Türkiye 2002 Dünya Kupası’na gitmeye hak kazandı. Türkiye milli futbol takımı, tam 48 yıl aradan sonra Dünya Kupası’na gidecekti.

Brezilya’nın Olduğu Gruba Düştük

Şenol Güneş yönetimindeki 2002 Dünya Kupası Türkiye kadrosu, Brezilya ile aynı grupta mücadele edecekti. Brezilya’nın Türkiye’ye fark atacağı düşünülüyordu. Ancak Türkiye, ilk yarıyı Hasan Şaş’ın golüyle 1-0 önde bitirmişti. Fakat ikinci yarıda Brezilya bulduğu gollerle maçı 2-1 kazanmıştı. Türkiye, Brezilya maçındaki mücadelesiyle kolay teslim olan bir rakip olmayacağını göstermişti.
Grubun ikinci maçı Amerika temsilcisi Kosta Rika’ydı. Kosta Roka ile 1-1 berabere kalınca her şey son maçta belli olacaktı. Son maç ise Çin’leydi. Türkiye, Çin’i 3-0 yenmeyi başardı ve gruptan yükseldi.

Yarı Finale Giden Yol

Son 16 turunda turnuvanın ev sahibi Japonya çıktı karşımıza. Japonya’yı Ümit Davala’nın golüyle eledik. Ardından Senegal. Senegal’i de uzatma dakikalarında İlhan Mansız’ın golüyle saf dışı bıraktık ve yarı finale yükseldik. Yarı finalde rakibimiz yine Brezilya’ydı. Brezilya’ya yenildik ve Türkiye’nin veda zamanıydı. Ancak son kez Güney Kore ile üçüncülük maçına çıkacaktık.

Türk Futbolunun Zirvesi 2002 Dünya Kupası

Turnuvanın Üçüncüsü Türkiye

Turnuvanın bir diğer ev sahibi olan Güney Kore ile üçüncülük maçına çıktık. Şenol Güneş yönetiminde A milli futbol takımımız, Güney Kore’yi Hakan Şükür ve İlhan Mansız’ın (2) golleriyle 3-2 yenerek 2002 Dünya Kupası macerasını 3. olarak noktaladı.

Türk Futbolunun Zirvesi 2002 Dünya Kupası
2002 Dünya Kupası ve Akılda Kalanlar

Türkiye A milli futbol takımı, 2002 Dünya Kupası’nda tarihinin en iyi başarısını elde etti.
Hakan Şükür, Güney Kore maçında 9. saniyede attığı golle Dünya Kupası şampiyonları tarihine adını yazdırdı. Hakan Şükür, Dünya Kupası şampiyonalarında en erken gol atan oyuncu oldu.
2002 Dünya Kupası, oyuncuların saçlarıyla da hafızlara kazındı. Örneğin Brezilyalı Ronaldo ve Ümit Davala, saç stilleriyle dikkat çeken oyunculardı. Özellikle turnuva sonrası birçok kişi saçlarını Ümit Davala ve Ronaldo gibi kestirmişti.
Ronaldinho’nun İngiltere’ye serbest vuruştan attığı gol, turnuvanın unutulmazlarından bir diğeridir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0