Türkiye Milli Takımında Oynamak İstemeyen Futbolcular


0

Resmi olarak Türk vatandaşı olduğu halde Türkiye A Milli Futbol takımında oynamak istemeyen birçok futbolcudan söz edebiliriz. Bu isimler arasında Türkiye Süper Ligi’nde top koşturan futbolcuların yanı sıra yanı sıra dünya çapında başarılar elde etmiş gurbetçi futbolcular da vardır. Sözü daha fazla uzatmadan Türk vatandaşı olan ancak Türk milli formayı giymek istemeyen Türk kökenli futbolcuları sıralayalım.

milli takım ile ilgili görsel sonucu

 

Mesut Özil

 

Futbolla ilgilenen herkes Mesut Özil’i mutlaka tanır. Mesut Özil’in Türk olduğu da bilinen bir gerçektir. Ancak Mesut Özil zamanında Türkiye milli takımı yerini doğup büyüdüğü ülke olan Almanya milli takımını tercih etmiş. Kulüp bazında önemli başarılar elde eden ve Almanya milli takımı ile 2014’te Dünya Kupası’nı kupasını kaldıran Mesut Özil, herkesin hayranlıkla izlediği bir futbolcudur. Günümüzde Arsenal’de top koşturan yıldız futbolcunun bonservis bedeli 50 Milyon Euro’dur.

İlkay Gündoğan

Mesut Özil kadar parlak bir kariyere sahip olan İlkay Gündoğan, Türk milli formayı giymek istemeyen futbolcular arasında yer almaktadır. 1990 doğumlu futbolcu aktif futbol yaşantınsa Manchester City kulübünde devam etmektedir. Türk kökenli Alman oyuncu, geçmişte Borussia Dortmund takımıyla da önemli başarılara imza atmıştır.

Serdar Taşçı

Türk milli takımı yerine Alman milli takımını tercih eden bir diğer gurbetçi futbolcu Serdar Taşçı’dır. 1987 doğumlu Türk kökenli Alman futbolcu, Almanya milli takım formasıyla 12 maça çıkmıştır. Kariyerini Rusya’nın Spartak Moskova takımında sürdüren Taşçı, geçmişte Bayern Munich ve Stuttgart takımlarında oynamıştır.

Erkan Zengin

Kariyerini Türkiye’de sürdüren Erkan Zengin, milli takım tercihini Türkiye’den yana yapmamış bir diğer futbolcudur. İsveç milli takımı ile 21 maça çıkan Erkan Zengin, günümüzde Türkiye TFF 1. lig takımlarından Eskişehirspor formasını giymektedir. Türk kökenli İsveç vatandaşı olan Erkan Zengin geçmişte Hammarby, Beşiktaş ve Trabzonspor formalarını giymiştir.

Eren Derdiyok

İsviçre vatandaşı olan Eren Derdiyok, İsviçre milli takımıyla şu ana kadar 48 maça çıkmış ve 10 gol kaydetmiştir. Günümüzde Galatasaray’da forma giyen Türk asıllı olan Eren Derdiyok, geçmişte oynadığı kulüpler arasında Basel, Bayer Leverkusen, Hoffenheim ve Kasımpaşa takımları vardır.

Gökhan İnler

Türk asıllı olduğu halde Türk milli takımını değil de İsviçre’yi tercih eden bir diğer futbolcudur. Günümüzde Başakşehir kulübünde oynayan Gökhan İnler, İsviçre milli takımının önemli isimlerindedir. Türk asıllı İsviçreli futbolcu İsviçre formasıyla 64 maça çıkmıştır. İngiltere Premir Ligi, Türkiye Ligi ve İtalya Süper Kupa şampiyonlukları yaşayan Gökhan İnler futbol kariyerinde şu takımların formasını giymiştir: Aarau, Basel, Zurich, Udinese, Napoli, Leicester City, Beşiktaş, Medipol Başakşehir…

Ramazan Özcan

Avusturya milli takımının kalesini koruyan Ramazan Özcan, Türk asıllı bir diğer futbolcudur. Bir dönem Beşiktaş’ta da forma giyen Özcan Austria Lustenau, Salzburg, Hoffenheim, Ingolstadt gibi kulüplerde oynamıştır. Avusturyalı kaleci, kariyerini Bayer Leverkusen’de sürdürmektedir.

Emre Can

Türk asıllı Alman oyuncu Emre Can, Almanya’yı tercih etmiş gurbetçi futbolculardan bir diğeridir. 1994 doğumlu genç futbolcu 2017 yılında Almanya milli takımı ile Rusya’da düzenlenen Konfederasyonlar Kupası’nı kaldırmıştır. Geçmişte Bayern Munich ve Bayer Leverkusen’de top koşturan Emre Can, günümüzde Liverpool takımının en önemli isimleri arasındadır. Başarılı futbolcunun piyasa değeri 23 Milyon Euro olarak belirlenmiştir.

Türkiye Milli Takımında Oynamak İstemeyen Futbolcular

Yukarıda saydığımız isimlere ek olarak Türkiye milli takımında oynamayı kabul etmemiş daha farklı oyuncular da vardır. İşte diğer Türkiye milli takımında oynamak istemeyen Türk futbolcular ve tercih ettikleri milli takımlar:

Kerem Demirbay – Almanya

Cengiz Biçer – Liechtenstein

Leon Osman – İngiltere

Jimmy Durmaz – İsveç

Samed Yeşil – Almanya

Malik Fathi – Almanya

Selim Teber – Almanya

Ümit Korkmaz – Avusturya

Veli Kavlak – Avusturya

Ekrem Dağ – Avusturya

Adnan Januzaj – Belçika

Yasin Pehlivan – Avusturya

Tanju Kayhan – Avusturya

Mervan Çelik – İsveç

Kennedy Bakırcıoğlu – İsveç


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0