Türkiye’de Yaşayan Kırgız Çocuklarının Resimleri Sold Kafe’de!


0
1 Paylaşım

1982 senesinde Afganistan’dan Türkiye’ye gelmek zorunda kalan Kırgız Türkleri’nin hayatlarını sürdürdüğü Ulupamir Köyü’nün tek bir okulu var: Ulupamir İlköğretim Okulu. Bu Ulupamir İlköğretim Okulu’nun öğrencilerini ihtiyaçlarını karşılamak için boş bir beyaz kağıda yaptıkları resimler şu anda İstanbul SOLD Cafe’de satış sunulmuş durumda. Hemen hemen hepimiz Afganistan’ın Pamir Dağları’ndan 1982 senesinde Van Erciş’e iltica etmek zorunda kalan Kırgız Türkleri’ni biliyoruzdur. Bu dönemde iltica etmek zorunda kalan Kırgız Türkleri günümüzde 1700 kişilik Ulupamir köyünde yaşıyor ve bu köyde kültürlerini devam ettiyiroz.
Bu küçük 1700 kişilik Ulupamir köyünün sadece bir okulu var. Adı ise Ulupamir İlköğretim Okulu… Türkiye’de Yaşayan Kırgız Çocuklarının Resimleri Sold Kafe’de!

Türkiye'de Yaşayan Kırgız Çocuklarının Resimleri Sold Kafe'de!

 

Türkiye’de Yaşayan Kırgız Çocuklarının Resimleri Sold Kafe’de

2016 senesinde açılmış olan ve açıldığı ilk günden itibaren yüzlerce tasarımcıya destek veren SOLD Kafe bugünlerde Ulupamir İlköğretim Okulu’nun minik öğrencilerine destek verip, hayallerine ortak oluyor.
SOLD Kafe ve Ulupamir İlköğretim Okulu’nun bu amaçla ortaklaşa yürüttüğü bir proje var. Bu projede Ulupamir İlköğretim Okulu’nun öğrencilerinin boş beyaz bir kağıda yaptıkları resimler SOLD Kafe’de sergilenmeye başlanmış.

Sergide satış sunulan bu minik ellerden çıkan eserlerden ele edilen gelir Ulupamir İlköğretim Okulu’nun Oku Aile Birliği’ne gönderilecek. Bu serginin açılmasındaki amaç ise Eylül ayı gelmeden yani okul başlamadan önce okulun tüm eksiklerini gidermek.

SOLD Kafe’nin kurucularından Oğulcan Aydoğmuş her işletmenin ihtiyacı olan bir okula destek vermek amaçlı oradaki çocukların resimlerini sergileyip satışa sunmasının veya misafirlerinden gelen başka destekleri o okullara iletmesinin ne kadar müthiş bir şey olacağından bahsedip şunu eklemiş:
Bu amaçla Ulupamir İlköğretim Okulu’ndaki Zafer Hoca’ya ulaştıklarında Zafer Hoca’nın bu heyecanı onlarla paylaştığını fark edince bu tip bir projenin çok daha fazla okula destek vermek amacıyla gerçekleştirebileceklerini fark etmişler. SOLD Kafe kurucularının artık en büyük hayali her mekanın bir köşelerine böyler bir sergi ayırması.

Eğer sizler de Ulupamir Köyü’nde yaşayan bu çocuklara destek olmak isterseniz tek yapmanız gereken SOLD Kafe’ye gitmek. Burada sergilenen miniklerin eserlerinden satın alarak hem okulun giderlerini karşılamak için onlara destek olabilir hem de evinizin duvarları için çok anlamlı bir parça satın almış olursunuz.

Hadi hemen SOLD Kafe’ye!


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Aycan

Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend