Türkiye’deki Popüler Kayak Merkezleri


0

Kış turizmi denildiğinde elbette ilk akla gelen şeylerin başında Türkiye’deki popüler kayak merkezleri gelir. Dünya’nın çeşitli noktalarında çok sayıda kayak merkezi bulunmakta ve kış tatilini, karı, kaymayı sevenler buralara akın etmektedirler. Ülkemizde de çok sayıda kayak merkezi bulunmakta, bu sayede yurtdışına çıkmadan da kış tatili yapabilmek mümkün olmaktadır.

Kayak merkezleri hangileridir ve bu kayak merkezleri hangi şehirlerimizde yer almaktadır? Bu soruların yanıtını bulacağınız yazımızda belirtilen kayak merkezlerini daha yakından tanıyacaksınız.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’nun güneydoğusunda bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi Türkiye’deki Popüler kayak merkezleri içinde bir tanesidir ve Köroğlu Dağları’na kurulmuştur. Kartalkaya’nın etrafı çam ormanları ile kaplıdır ve karın yağmasıyla birlikte beyaza bürünen bu ağaçlar gezginlere hoş bir manzara sunar. Kartalkaya’daki en uzun pistin uzunluğu ortalama 4000 metredir.

Türkiye'deki Popüler Kayak Merkezleri

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi’nde yer alan pistlerden bazıları Kuşaklıkaya Kayak Pisti, Grand Yazıcı Kayak Pisti, Beceren Kayak Pisti, Belvü Kayak Pisti ve Garan Kayak Pisti’dir. Snowboard, big foot, buz pateni ve kar motosikleti gezileri ise kayak dışındaki etkinliklerdir. İstanbul’a yakınlığından dolayı oldukça talep görmektedir. Türkiye’deki popüler kayak merkezleri arasında en bilinenidir.

Türkiye'deki Popüler Kayak Merkezleri

Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’a ortalama 115 kilometre uzaklıkta yer alan Kartepe Kayak Merkezi’nin en belirgin özelliklerden bir tanesi tek ski pass ile tüm pistlerde kayılabilmesidir. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar haftasonun gelmesi ile birlikte Kartepe’ye akın etmektedir.

Türkiye'deki Popüler Kayak Merkezleri

Türkiye’deki popüler kayak merkezleri arasında bir nokta daha: Palandöken Kayak Merkezi

2011 senesinde Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Palandöken Erzurum şehir merkezine ortalama 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Buraya geleceklerin 3125 metre yükseklikten 2100 metreye dek durmaksızın kayabilmeleri mümkündür. Palandöken’de ayrıca çeşitli yarışmalar ve festivaller de düzenlenmektedir.

Türkiye'deki Popüler Kayak Merkezleri

Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’nin en güvenli pislerine sahip Kayseri Erciyes kayak merkezinde 25 kişilik özel güvenlik ekibi bulunmaktadır. Farklı zorluk derecelerine göre 33 pist ve yukarı çıkmak için 18 mekanik araç bulunmaktadır. Erciyes Kayak Merkezi 2018 Günlük Skipass ücreti 70 TL’dir.

Türkiye'deki Popüler Kayak Merkezleri

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi’nde kayak mevsimi Aralık ayında başlar ve Nisan ayına kadar devam eder. Burada 2 tane pist yer almakta ve bu pistlerden bir tanesinde gece kayağı da yapılabilmektedir. Ilgaz Kayak Merkezi Kastamonu-Çankırı arasındadır.

Türkiye'deki Popüler Kayak Merkezleri


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0