1974 Batı Almanya Dünya Kupası Ülkemizde İlk Canlı Yayınlanan Dünya Kupası


0

1974 Dünya Kupası, Almanya’da düzenlemişti. Finalde Hollanda’yı 2-1 yenen Batı Almanya kupayı kazanmıştı. Türkiye, 1974 Dünya Kupası’na gitmek için eleme gruplarında mücadele etmişti. İtalya ve Lüksemburg’un olduğu eleme gruplarından çıkamadığı için Türkiye, 1974 Dünya Kupası finallerine gidememişti.
1974 Dünya Kupası, mücadelesi kadar daha farklı bir özelliğe sahiptir. 1974 Batı Almanya Dünya Kupası Ülkemizde İlk Canlı Yayınlanan Dünya Kupası …

1974 Batı Almanya Dünya Kupası Ülkemizde İlk Canlı Yayınlanan Dünya Kupası

1974 Batı Almanya Dünya Kupası Ülkemizde İlk Canlı Yayınlanan Dünya Kupası

Radyo, Yerini Televizyona Bıraktı

Almanya’da düzenlenen 1974 Dünya Kupası’ndan önce radyo en önemli haber kaynağıydı. 1974’den önceki finaller, hep radyodan dinleniyordu. Ülkemizdeki futbol severler, Dünya Kupası maçlarını radyodan değil de televizyondan izlemek için 1974 yılını beklemeleri gerekiyordu.
Televizyon yayınları, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına almıştı. Türkiye’de ilk televizyon yayınlarının yapıldığı tarih 31 Ocak 1967’dir. Bu tarihten bir yıl sonra da Türkiye’de televizyon yayınları sürekli hale geldi. Türkiye’de televizyon yayınları başladıktan sonra 1970 Dünya Kupası yapıldı. Ancak televizyon yayını için teknik alt yapı ve maddi imkanlar yeterli değildi.

1970 Dünya Kupası’ndan sonraki en büyük spor organizasyonu 1972 Münih Olimpiyatları’ydı. Bu olimpiyatlar ile Türkiye’de ilk kez kitlesel bir spor organizasyonu televizyondan canlı olarak yayınlanmıştı. Bu yayının ardından sonra sıra 1974 Dünya Kupası’na gelmişti. 1970 Dünya Kupası’nı canlı yayınlayamayan Türkiye, bu kez 1974 Dünya Kupası’na hazırdı.
1974 Dünya Kupası ile birlikte Türk futbol severler, ilk kez televizyon başına toplandı. Futbol severler, artık Dünya Kupalarını radyodaki sesten değil de televizyondaki görüntüler ile takip edecekti. Bu Türk futbol severler için büyük bir devrimdi.

Dünya Kupası Milyonlar Tarafından İzlendi

Televizyon yayınlarının başlaması, Dünya Kupalarının izlenme oranlarını arttırdı. Televizyon aracılığıyla Dünya Kupaları daha çok futbol severe ulaştı. Dünya Kupası, televizyon yayınları ile artık görsel bir şölene dönüştü. Her evde bu dev organizasyonlara denk gelmek mümkündü.
Televizyondan ilk kez canlı olarak yayınlanan Dünya Kupaları, siyah beyazdı. Ancak sonraki Dünya Kupaları renkli hale geldi. Böylece 1974 sonrası futbol severler, siyah beyaz ve renkli yayın dönüşümlerine de şahit oldu. Türk futbol severler, A Milli futbol takımımızı 1974 Dünya Kupası’nda televizyondan izleyemedi. Bunun için Türk futbol severlerin 28 yıl beklemesi gerekecekti.

Finalde Gülen Taraf Batı Almanya Oldu

Tarihin en önemli futbol adamlarından olan Johan Cruyff’lu Hollanda, 1974 Dünya Kupası finalinde Batı Almanya ile karşılaştı. Beckenbauer ve Gerd Müller’li kadrosuyla Hollanda’yı 2-1 yenen Batı Almanya, 1974 Dünya Kupası’nın sahibi oldu. Böylece bu Dünya Kupası, televizyondan canlı olarak yayınlanan ilk Dünya Kupası olarak Türkiye yayıncılık tarihine geçti.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Aycan

Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend