Uyku Açmanın Yolları


0

Hep uyuyamamaktan, uyku sorunlarından bahsediyoruz. Peki ya uyumamamız gereken zamanlar? Uyku açmanın yolları nelerdir? Nasıl uyumadan durabiliriz? Bu yazımızda sizler için bu konuyu araştırdık. Günde 8 saat uyuyan bir insan, yılda 2880 saatini veya 120 gününü uykuda geçirmiş olur. Ancak bazı durumlarda uyumamanız gerekiyorsa neler yapabilirsiniz?

Uyku Açmanın Yolları

Uyku Açan Yiyecek ve İçecekler

Uyku açmanın yolları dendiği zaman akla ilk gelen yiyecek ve içeceklerdir. En çok bilinen, hemen hemen herkesin denediği veya uyguladığı bir yöntem olan kahve tüketimi, uyku açmak için en etkili yöntemlerden biridir. Kahve, uyarıcı etkisi olan bir gıdadır ve uyku hormonunun üretimini geciktirir. Uyumamanız gerekiyorsa damak tadınıza göre bir kahve çeşidi tüketebilirsiniz.

Uyku Açmanın yolları arasında bulunan meyve : Elma

Kahve gibi ani bir “uyandırıcı” etkisi olmasa da, içeriğindeki sukroz, glikoz hızla kana karışır. Fruktozun sindirimi de uzun sürer. Böylece elma uzun süre enerji sağlayabilir. Kahve kadar etkili olmasa da uzun süre canlılık verir.

Ayrıca, kayısı, şeftali, erik ve kiraz gibi meyveler de önerilebilir. Bazı durumlarda uyku açma konusunda kahve ve çaydan 10 kat daha fazla etkili olabiliyorlar.

Çikolata uyku açar mı?

Stresi azalttığı için rahatlatıcı etkisi ile uyku getireceği düşünülse de böyle değildir. Çikolata yemek, uyku açmanın yolları arasındaki en tatlı alternatiftir. Kayısı, şeftali, erik ve kiraz gibi meyveler de önerilebilir. Bazı durumlarda uyku açma konusunda kahve ve çaydan 10 kat daha fazla etkili olabiliyorlar.

Yeşil Çay

Bir miktar kafein içeren yeşil çay, canlılık vererek uykuyu geciktirir, zihnin açılmasına yardımcı olur. Uyku açmak için poşet yeşil çay değil, demleme yeşil çay öneriliyor. Ancak kafein oranı siyah çay kadar yüksek değildir.

Uyku Açmanın Yolları

Siyah Çay İle Uyku Açmanın yolları

Bazı uzmanlar bunun aksini söylese de çayda bulunan kafeinin, kahvede olduğu gibi uyku açma özelliği vardır. Ancak kahve kadar kuvvetli olduğunu söyleyemeyiz. Pratik bir mantıkla; 1 bardak demli çay içen bir kişi, içeriğindeki kafein miktarı ve vücudunun buna tepkisi kadar uyanık kalabilir. Yani çay ve uyku ilişkisinde kişilere göre değişmektedir.

 


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0