Uykusuzluğun Yan Etkileri


0

Yetişkinler için ideal uyku saati 7 ile 9 saat arasındadır. Uyku düzeniniz bozulduğunda ya da az uyuduğunuzda, günlük yaşamınızı etkileyecek uykusuzluğun yan etkileri olmaktadır. Uykunuzu iyi alıp almadığınızı anlayamıyorsanız bedeninizi inceleyerek sonuçlara varabilirsiniz. Uykusuzluğun yan etkileri olarak bedeninizde bir takım değişimler oluşmaktadır.

Uykusuzluğun Yan Etkileri

1.Uykusuzluk cilt problemlerine neden olmaktadır

Eğer yeteri kadar uykunuzu alamıyorsanız, cildiniz bunu belli edecektir. Yapılan araştırmalar, az uykuyla vücutta sivilce çıkması arasında bir bağ olduğunu ortaya koyuyor. Cilt rengindeki dengesizliklerin de sebeplerinden biri olan uykusuzluk, cilt sağlığınıza bakarak anlayabileceğiniz bir problemdir.

2.Göz ve göz çevresindeki görünümde değişiklik

Uykusuzluğun ilk belirtisi gözlere yansımaktadır. Uykusuzluk ilk yan etkilerini göz çevrenizdeki deformasyon ile gösterecektir. Uykusuzluk; gözlerimizde kızarıklık, şişlik, koyu halkalar ve göz altı torbaları oluşmasına sebep olabilir. Araştırmalar, az uyuyan kişilerde daha fazla kırışıklık, çizgi, şişlik ve sarkma olduğunu gösteriyor. Derin uyku sırasında dokularımız yenilenirken , az uyuyan kişilerde bu durum gerçekleşmemektedir.

3.Son dönemde kilo artışı yaşıyor musunuz?

Yeme düzeninizde bir değişiklik olmamasına rağmen kilo almaya başladıysanız, uyku düzeninizi gözden geçirme zamanınız gelmiş demektir. Az uyuyan kilo alır. Ayrıca az uyuyan kişilerde gün içinde şeker dengesizlikleri görüldüğü için sürekli açlık hissi oluşmaktadır.

4.Abur cubur yeme isteği

Uykusuz bir geceden sonra sağlıksız, abur cubur ya da fast food tarzı yiyeceklere daha fazla ilgi gösterebilirsiniz. Çünkü uykusuzluk, beynin bu eylemleri yapma isteğinin daha fazla olmasına sebep olabilir. Şekerli gıdalara olan eğiliminiz artıyorsa uyku düzeninizi gözden geçirin. Şeker isteği uykusuzluğun yan etkilerinden biridir.

5.Kafein ihtiyacında artış

Normal tüketiminizden fazla çay ve kahve ihtiyacı hissediyorsanız bu da uykusuzluğun yan etkilerinden biridir. Uykusuz gecelerin ardından kahve içme isteğiniz artıyor olabilir, ayık kalmak için kahveye ihtiyaç hissediyor olabilirsiniz ancak fazla kafein tüketimi de uykusuzluk sebebi olduğu için bu durum sizi kısır döngüye sokacaktır.

6.Sinirli ruh hali

Olur olmaz her şeye sinirleniyorsanız ya da kendinizi ortada bir sebep yokken huzursuz hissediyorsanız bu durum da uykusuzluğun yan etkilerinden biridir.

7.Depresyon uykusuzluğun yan etkileri arasındadır

Uzun vadeli uykusuzluk problemlerinde depresyona yakalanma riskiniz yüksektir. Tedavi edilmeyen uykusuzluk sorununun kronik depresyon yaşama riskini ortaya çıkardığı ispatlanmıştır.

Uykusuzluğun ruh ve beden sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri daha da çoğaltılabilmektedir. Eğer 2 haftadan uzun süren uykusuzluk probleminiz varsa, uykusuzluk sorunlarına çözüm yazımızı okuyabilir ve daha sonra da bir uzmanla görüşebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0