Uyurken kilo vermenin yolları


0

Düzenli rejim yapmak ya da düzenli spor yapmak zayıflamak için olmazsa olmaz mı diyorsunuz? Her pazartesi diyete başlayanlar, her hafta spora başlayanlar maalesef istikrarla devam etmek her zaman mümkün olmuyor. Uyurken kilo vermenin yolları hakkındaki yazımızı sakın kaçırmayın.

Ama her gün hepimiz uyuyoruz. Uyurken dinleniyoruz ve yeni güne hazırlanıyoruz ancak uyurken kilo verebildiğinizi biliyor musunuz?

Yattığınız yerden kolay zayıflama yollarını sizler için madde madde araştırdık.

Uyurken kilo vermenin yolları

Uyurken kilo vermenin yolları

1.Uyumadan önce protein alın

Uyumadan önce protein almak zayıflama yollarından biridir. Uyku öncesi alınan protein, uyurken kalori yakmanıza yarayan gıdalar içerisinde yer almaktadır. Protein tozları sağlık açısından zararlıdır. Doğal protein kaynakları nelerdir bunları araştırarak, protein içerikli içecekleri hazırlayabilirsiniz. Uyurken kilo vermenin yolları hem kolay hem de kalıcıdır.

2.Akşam yemeklerini azaltın

Uyurken vücudunuz büyüme hormonu salgılar. Eğer gece yatmadan önce ağır yiyecekler tüketirseniz vücut büyüme hormonu salgılarken yağ depolayacaktır. Akşam yemeklerini hafif yemek zayıflama yollarından biridir. Rahat bir mide ile uyuyarak kilo verebilirsiniz.

3.Uyumadan önce alkol almaktan kaçının

Vücut, uykudan hemen önce alınan alkolü metabolize etmeye çalışırken en fazla kalori yakılan uyku evresi olan REM evresine geçemez. Rem uykusu uyumazsanız uykuda kilo veremezsiniz. Uyumadan en az 3 saat önce alkol tüketimini kesmelisiniz.

4.Kendinize bir uyku zamanı belirleyin

Her gün aynı saatte uyumaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca gece 23 ile 2 arasında REM uykusu uyursunuz ve uyurken yağ yakma bu saatler arasında gerçekleşmektedir. En az 7 saat uyumak da kilo verme yöntemleri arasındadır. Araştırmalar az uyuyan kişilerin kilo veremediklerini göstermektedir.

5.Uyumadan önce ağır sporlar yapmayın

Uykudan önce yapılan ağır sporlar size enerji verir ve uyumanıza engel olur. Uyumadan 4 saat önce egzersiz yapabilirsiniz.

6.Yatak odanızdaki elektronik cihazları kaldırın

Elektronik cihazların yaydığı kısa dalga boylu mavi ışık, uykuya yardımcı en önemli hormon olan melatonin salgılanmasını yavaşlatır. Bu da sağlıklı bir uykuyu engeller. Derin bir uyku uyuyamadığınız zaman uykuda kilo vermek mümkün değildir.

7.Daha düşük sıcaklıkta uyuyun

Serin ortamda uyumak metabolizmanızın yağ yakma kapasitesini arttıracaktır. Soğuk ortamda uyuduğunuzda kahverengi yağ dokusu ısı üretmek için daha çok çalışır ve yağ yakımı gerçekleşir. Böylece uykuda kilo verebilirsiniz.

8.Karanlık bir ortamda uyuyun

Karanlıkta salgılanan melatonin hormonu derin bir uyku uyumanızı sağlamaktadır. Eğer kilo vermek istiyorsanız kesinlikle karanlık bir ortamda uyumalısınız. Uyurken kilo vermenin yolları , hem uygulaması kolay hem de keyiflidir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0