WordPress veritabanı hatası: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wp_wfHits`

Vecihi Hürkuş Kimdir?


0

Bugün Türk Havacılık tarihinin en önemli ismi Vecihi Hürkuş’un ölüm yıldönümü. Apollo’nun Ay’a çıktığı gün vefat eden Vecihi Hürkuş cenazesine yalnızca 3-5 kişi katılmıştı. Yalnız ölen bu efsaneyi onurlandırmak için bugün onun hayatını sizlerle paylaşmak istedik. Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi Hürkuş Kimdir?
Vecihi Hürkuş Kimdir?

1896 yılında İstanbul’da doğan Hürkuş üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğudur. Güzel sanatlar eğitimini Tophane Sanat Okulu’nda alan Vecihi Hürkuş gönüllü olarak katıldığı Balkan Savaşı’nın ardından Birinci Dünya Savaşı’nda, Bağdat cephesinde uçak mühendisi görevini üstlendi. 1917’de Kafkas Cephesi’nde savaşırken bir Rus uçağını düşüren Hürkuş böylelikle ‘Düşman Uçağını Düşüren İlk Türk Pilotu’ oldu.

Savaş sırasında Ruslara esir düşse de Nargin Adası’ndan yüzerek ellerinden kurtuldu. Kurtuluş Savaşı’na da gönüllü katılan Hürkuş, Kurtuluş Savaşı’na katkı sağlayan keşif uçuşları yaptı ve bu sırada Yunan uçaklarından birini düşürdü. Sonrasında İzmir’deki havaalanına inerek burayı işgaldan kurtarmayı başardı. Bu katkıları ve başarıları sayesinde TBMM kendisine İstiklal Madalyası ve 3 farklı tasdikname verdi.

Edirne il sınırına düşen bir düşman uçağına ismi verilince uçak yapmaya takan Vecihi Hürkuş ilk Türk yapımı uçak olan Vecihi K VI’yı üretti ve ilk kez bu uçakla 28 Ocak 1925’te uçtu. Mustafa Kemal Atatürk’ün destekleri ile kurulan Türk Tayyare Cemiyeti’ne giren Hürkuş 1931 yılında kurum adına düzenlenen ilk Türkiye turundan yer aldı. Aynı senenin sonlarında Ankara, Konya, İzmit, İstanbul gibi birçok şehri kapsayan ikinci bir tur daha düzenlendi.
Hürkuş 1932 yıında Sivil Tayyare Mektebi’ni kuran Hürkuş bir sene sonra Nuri Demirağ finansmanıyla Vecihi K-XVI isimli uçağı üretti. 1937’de Türk Hava Kurumu Hürkuş’u mühendislik okuması için Almanya’ya gönderdi ancak 2 sene içinde mezun olup dönen Hürkuş’a 2 senede mühendis olunamaz gerekçesiyle uçak mühendisi ruhsatı verilmedi.

1954 yılında ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları’nı kuran Hürkuş THY’nin elden çıkarttığı uçakları alarak onarıp, kendi filosunu kurdu. Ancak sonrasında yaşanan sayısız ve şüpheli talihsizlikler bu projenin başarılı bir şekilde sürdürülmesine engel oldu.
Hayatının son döneminde ciddi maddi sorunlar yaşayan Hürkuş geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı GATA’da 16 Temmuz 1969 yılında vefat etti.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0

WordPress veritabanı hatası: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wp_wfHits`