Vecihi Hürkuş Kimdir?


0
4 Paylaşım

Bugün Türk Havacılık tarihinin en önemli ismi Vecihi Hürkuş’un ölüm yıldönümü. Apollo’nun Ay’a çıktığı gün vefat eden Vecihi Hürkuş cenazesine yalnızca 3-5 kişi katılmıştı. Yalnız ölen bu efsaneyi onurlandırmak için bugün onun hayatını sizlerle paylaşmak istedik. Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi Hürkuş Kimdir?
Vecihi Hürkuş Kimdir?

1896 yılında İstanbul’da doğan Hürkuş üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğudur. Güzel sanatlar eğitimini Tophane Sanat Okulu’nda alan Vecihi Hürkuş gönüllü olarak katıldığı Balkan Savaşı’nın ardından Birinci Dünya Savaşı’nda, Bağdat cephesinde uçak mühendisi görevini üstlendi. 1917’de Kafkas Cephesi’nde savaşırken bir Rus uçağını düşüren Hürkuş böylelikle ‘Düşman Uçağını Düşüren İlk Türk Pilotu’ oldu.

Savaş sırasında Ruslara esir düşse de Nargin Adası’ndan yüzerek ellerinden kurtuldu. Kurtuluş Savaşı’na da gönüllü katılan Hürkuş, Kurtuluş Savaşı’na katkı sağlayan keşif uçuşları yaptı ve bu sırada Yunan uçaklarından birini düşürdü. Sonrasında İzmir’deki havaalanına inerek burayı işgaldan kurtarmayı başardı. Bu katkıları ve başarıları sayesinde TBMM kendisine İstiklal Madalyası ve 3 farklı tasdikname verdi.

Edirne il sınırına düşen bir düşman uçağına ismi verilince uçak yapmaya takan Vecihi Hürkuş ilk Türk yapımı uçak olan Vecihi K VI’yı üretti ve ilk kez bu uçakla 28 Ocak 1925’te uçtu. Mustafa Kemal Atatürk’ün destekleri ile kurulan Türk Tayyare Cemiyeti’ne giren Hürkuş 1931 yılında kurum adına düzenlenen ilk Türkiye turundan yer aldı. Aynı senenin sonlarında Ankara, Konya, İzmit, İstanbul gibi birçok şehri kapsayan ikinci bir tur daha düzenlendi.
Hürkuş 1932 yıında Sivil Tayyare Mektebi’ni kuran Hürkuş bir sene sonra Nuri Demirağ finansmanıyla Vecihi K-XVI isimli uçağı üretti. 1937’de Türk Hava Kurumu Hürkuş’u mühendislik okuması için Almanya’ya gönderdi ancak 2 sene içinde mezun olup dönen Hürkuş’a 2 senede mühendis olunamaz gerekçesiyle uçak mühendisi ruhsatı verilmedi.

1954 yılında ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları’nı kuran Hürkuş THY’nin elden çıkarttığı uçakları alarak onarıp, kendi filosunu kurdu. Ancak sonrasında yaşanan sayısız ve şüpheli talihsizlikler bu projenin başarılı bir şekilde sürdürülmesine engel oldu.
Hayatının son döneminde ciddi maddi sorunlar yaşayan Hürkuş geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı GATA’da 16 Temmuz 1969 yılında vefat etti.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
4 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend