WordPress veritabanı hatası: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wp_wfHits`

Whatsapp’tan Paylaşılan Şiddet İçerikli Bir Oyun MOMO


0

Meksika’dan yayılan ve Whatsapp üzerinden tüm Dünya’ya yayılan “MOMO” isimli bu oyun yeni Mavi Balina oyunu olacak gibi duruyor. Yetkililer bu oyunla ilgili anne babaları uyardı.  BBC Türkçe’deki habere göre MOMO Meksika’daki teknolojik suç biriminin araştırmalarında bir sosyal medya grubu olarak başladığı ortaya çıkmış. Bu birimin anlattığına göre herşey bir Facebook grubunda başlamış. Birbiriyle iddialaşan kişiler yabancı bir numarayı aramak için birbirleriyle iddialaşmış. Ardından birçok kişi MOMO’ya mesaj attıklarını ve geri mesaj olarak şiddet dolu bir fotoğraf geldiğini söylemiş. Bazılarına ise şiddet dolu mesajlar ile bazılarına ise kişisel bilgilerini açıklanacağına dair tehditler gelmiş.  Whatsapp’tan Paylaşılan Şiddet İçerikli Bir Oyun MOMO nedir? Nasıl çıktı?

Whatsapp'tan Paylaşılan Şiddet İçerikli Bir Oyun MOMO

Whatsapp’tan Paylaşılan Şiddet İçerikli Bir Oyun MOMO

Bu oyun Güney Amerika sınırlarını aşarak Kuzey Amerika, Nepal ve Fransa’ya kadar yayılmış durumda.
İspanya polisi de konuyla ilgili çalışmaya davranmış durumda. Onlar da kullanıcıları saçma sapan yerlerden gelen oyun davetlerine karşı uyarıyor.  Aynı Meksikalı polis meslektaşları gibi İspanya polis birimi de kullanıcılarda Twitter üzerinden #SaçmalıklarıGormezdenGelin etiketiyle farkındalık yaratmaya çalışıyor. Bu etiketin altından Momo’nun Whatsapp’tan yayılmasına engel olmak için ve oyun davetlerine cevap verilmemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak bu uyarılarına karşı MOMO’nun tam olarak ne olduğu ve nereden ortaya çıktığı belli değil, bu konuyla ilgili kesin bir bilgi yok.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu konuyla ilgili başta Reddit olmak üzere birçok sitede içerik var. Bu soruya genel olarak verilen cevap ise İspanyolca dilinin konuşulduğu ülkelerden birindeki bir kullanıcı Instagram’dan bir fotoğraf almış ve bir Whatsapp kullanıcısı yaratmış. Ardından bu numara yayılmış, temasa geçen kişilere rahatsız edici fotoğraflar ve tehditler gelmeye başlamış.

Bu konuyla ilgili bilinen 2 kesin şeyden biri Meksika’da (+57) , Japonya(+81) ve Kolombiya (+52) uzantılı 3 numaranın MOMO ile ilişkilendirilmiş olması.
Diğer ise kullanılan fotoğrafın Japonya’da 2016 yılında yapılan bir sergide yapılmış olması. Bu eser ise sergideki kuş kadın heykeli. Sergi açıldığından en çok rağbet görülen eser olan bu heykel şimdi MOMO’nun yüzü olmuş durumda.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
Aycan

WordPress veritabanı hatası: [Table './deni81_deni81/wp_wfHits' is marked as crashed and should be repaired]
SHOW FULL COLUMNS FROM `wp_wfHits`