Yaz Gün Dönümü ve Dünya – Yıl İçerisinde Kaç Gün Dönümü Var?


0

Birkaç gündür en çok konuşulan konulardan biri yaz gün dönümü. Google doodle tasarımı ile 21 Haziran kutlaması yaptığından beri tüm kullanıcıların dikkati bu yöne kaydı. Hem çok konulan hem de çok araştırılan bu konuyu biz de sizler için inceledik. Yıl içerisinde toplam 4 gün dönümü bulunuyor. Okul yıllarımızdan kalan bu bilgiyi hatırlamaya ve gün dönümleri hakkında bilinmeyenleri öğrenmeye hazır mısınız?

21 Haziran ve Kuzey Yarım Küre

Yaz gün dönümü yaşadığımız 21 Haziran, Kuzey Yarım Küre için en uzun gün olmaktadır. Google doodle ile hatırlanan bu konu 2 gündür en çok araştırılanlar listesinde. Antik zamanlardan beri bir çok uygarlık tarafından kutlanan yaz gün dönümü, yaz mevsiminin gelişinin kutlanması anlamına da gelmektedir. Yaz gün dönümü yengeç dönencesine senede sadece 1 kez güneş ışınlarının dik gelmesi ile gerçekleşmektedir. Kuzey yarım kürede 21 Haziran’da gerçekleşen bu durum ile en uzun gündüz ve en kısa gece yaşanmaktadır. Kuzeye gidildikçe gündüz süresi de uzamaktadır. Bazı ülkelerde yazın başlangıcı olarak kutlanan 21 Haziran, bazı ülkelerde ise yazın ortası olarak kabul edilmektedir.

Yaz Gün Dönümü ve Güney Yarım Küreye Etkisi

Yaz gün dönümü olarak adlandırdığımız 21 Haziran aynı zamanda güney yarım küre için de kışın başlangıcı olmaktadır. Aynı zamanda Kuzey yarım kürede gerçekleşen yaz gün dönümü sırasında, güney yarım kürede en uzun gece ve en kısa gündüz yaşanmaktadır. Bu sırada güney yarım küre güneş ışınlarını en dar açıyla almaktadır. Bu sırada kuzey kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanmaktadır. Güney Kutup dairesinde ise 24 saat gece yaşanmaktadır. Türkiye’de ise 21 Haziran’da en uzun gece Sinop’ta yaşanmaktadır. 21 Aralık’ta ise en uzun gündüz Hatay’da yaşanır.

4 Gün Dönümü ve Etkileri

21 Mart bahar gün dönümü : Kuzey Yarım Küre için ilk bahar başlangıcı olan 21 Mart’ta gece ve gündüz eşitlenmektedir. Güney yarım küre içinse sonbahar başlangıcıdır.
21 Haziran yaz gün dönümü : En uzun gündüz, en kısa gece ve yazın başlangıcıdır. ( Kuzey yarım küre)
23 Eylül bahar gün dönümü: Kuzey Yarım Küre için son bahar başlangıcıdır ve yine gece ile gündüz eşit olur.
21 Aralık kış gün dönümü : En uzun gece ve en kısa gündüzün yaşandığı gündür. Kuzey yarım kürede kışın başlangıcı olarak kabul edilmektedir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
Aycan