Yaz Mevsimini Sevmemek İçin Nedenler


0

Yaz, her şeyden önce tatil demekti. Ama eskiden… Yani öğrenciyken… Çalışma hayatına başlayınca ufak hafta sonu kaçamakları dışında yaz ayları eski popülerliğini yitirmiş gibi gözüküyor. Tabi ki yaz mevsimini sevmek için bir sürü neden sayabiliriz. Ancak yaz aylarının sevilmeyen yönleri de var. Sözü daha fazla uzatmadan yazın sevilmeme nedenlerine geçelim. İşte yaz mevsimini sevmemek için nedenler:

Durduğun Yerde Terlemek

Yazın terlemiyorsan tek bir açıklaması olabilir. Mevsimlerden yaz değildir ya da yaz görünümlü başka bir mevsim yaşanıyordur. Klima, vantilatör, yelpaze, rüzgar vb. yöntemler ancak arada ferahlamamızı sağlar. Vücuda yapışan tişörtler, tv izlerken bilgisayarda oyun oynarken alından süzülen terler… Sadece alnımızın terlemediğini de düşünürsek terleme mevzusu zor gerçekten. Düşünürken terlemek var bir de… Yaz sevmeyen insanlar, yazı sevmemekle bazen çok haklı olabilir.

terlemek ile ilgili görsel sonucu

Sürekli Duş Almak

Her gün veya günde birkaç defa duş alıyorsanız bilin ki mevsimlerden yazdır. Çünkü yaz demek su demektir. Duş alınmayan her gün sıcak yaz günlerini sürekli bir sinir harbine dönebilir. Suyun hayat olduğunun farkına vardığımız ve suya bağımlı olduğumuzu anladığımız ilginç bir mevsimdir yaz.

Çamaşır Sorunsalı

Yaz mevsimi “en son ne zaman çamaşır yıkadım” diye düşündürerek yakın geçmişe yolculuk yaptırır. Halbuki dün yıkamışsındır ama bugün de yıkaman gerekmektedir. Evde yaşayan kişi sayısı 3’ü geçiyorsa yazın o çamaşır makinesi her gün çalışır.

Klima ve Vantilatörün Bütçeye Yarattığı Şok Etkisi

Hani maaş ve ev gideri hesabı yaparken “yazın zaten doğalgaz masrafı yok. O yüzden yazın eve daha az para gider” diyoruz. İşler hiç de öyle olmuyor. Eskilerin deyimiyle yazları, “evdeki hesap çarşıya uymuyor”. Yazın da klima var. Doğalgazdan kar ettiğimiz paralar klimaya gidiyor. Bir de vantilatör keyfi eklenince dönsün elektrik saatleri ve artsın fatura masrafları.

klima ile ilgili görsel sonucu

Haşereler

“Hamam böceği uçmaz” diyenler yanıldığını anlarsa bilin ki yaz mevsimini yaşıyoruzdur. Yazın kakalak, karafatma, hamamböceği, yakarca, sivrisinek gibi bir sürü böcek ile tanışır, güzel güzel yaşarız. Gelmemeleri için her türlü önlemi alsak da yine de bulurlar bir yeri girerler. Dolayısıyla yaz ayları, ilginç böceklerle tanıştığımız aylardır.

 

haşere ile ilgili görsel sonucu

Neden Bizim Yazlığımız Yok

“Eskiden vardı da sattık.”

Aileler arasındaki yazlık efsaneleri yaz ayları tekrar gün yüzüne çıkar. Bir arkadaşın yazlığına gidilir kovulana kadar kalınır. Yazlık olmadan yaz mevsimi zor, çok zordur. Eğer yazlığınız yoksa ya da yazlığı olan bir arkadaşınız yoksa yaz mevsimi evde otur otur geçmek bilmez.

Karpuz Kesmek

Ebeveynler için fetiş unsuru olan karpuz yaz mevsiminin olmazsa olmazlarından. Çok güzel bir yiyecek olduğu kesin ama kilosu 10’dan fazla olunca o karpuzu kesmek tam bir işkenceye dönüşebilir. Genelde aile içinde karpuz kesen kişi bellidir. Ancak karpuz kesen kişi evde değilse, karpuz kesme işi tam anlamıyla bir kaosa dönüşebilir. Bu nedenle karpuz kesen kişiyi beklemek yerine ev halkına karpuz kesme eğitimi vermek daha kalıcı bir çözümdür. Yazın en güzel meyvesi olan karpuzun derin izler bırakmaması için o bıçağı iyi ve tedbirli kullanmak son derece önemlidir.

Yalnızlık

İnsanın kendisini en yalnız hissettiği zamanlardan biri de yaz mevsimidir. Çünkü yazın herkes bir yere gider. Yaz yalnızlığı TV ekranlarına da yansır. Çünkü yazın güncel programlar, diziler bile tatile girmiştir. Eğer yaz gelmeden arkadaşlarınızla yaz için plan yapmadıysanız, sizi yalnızlık dolu 3 sıcak ay bekliyor olabilir.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0