Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor


0

Yine gülsek mi şaşırsak mı bilemediğimiz bir haber ile karşınızdayız. Starship Technologies kurucu ortağı Ahti Heinla, ürettikleri yemek teslimatı yapan robotlar hakkında bir açıklamada bulundu: Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor . İnsanlar tarafından tekmelenen robotlar, dikkat çekti. Yakın gelecekte hayatımızın büyük bir bölümünde yer alacak olan robotlar acaba hep böyle kötü muamele mi görecek bilemiyoruz. Yemek teslimatı yapan robotlar insanların yerini alır mı? Şimdiden insanların bir kısmı tarafından kabul görmedikleri kesin.

Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor

Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor

Yemek teslimatı yapan robotlar üreten firma hakkında her şey

Starship Technologies 2014 yılında Skype kurucu ortağı Ahti Heinla ve Janus Friis tarafından kuruldu. Yemek teslimatı yapan robotlar 55,88 santimetre uzunluğunda ve saatte yaklaşık 6 km hız ile yol alabiliyor. Airbnb kıdemli direktörü Lex Bayer’i CEO olarak işe alan şirket aynı zamanda 25 milyon dolar yatırım aldı. Teslimat robotlarını Dünya’nın her yerinden kullanıcılara ulaştırabilmek şirketin en büyük hedefi.
İnsanların robotlara şiddet uygulaması ilk kez karşılaşılan bir durum değil. 2016 yılında bir robotun üstündeki bayrağı sökmeye çalışan biri haberlerde yer almıştır. İnsana şiddetin en üst seviyeye çıktığı bu zamanda robota şiddet ne kadar şaşırttı bilemeyiz. 2015 yılında bir alışveriş merkezine yerleştirilen robotun da şiddet gördüğü belirtilmektedir. Bu robotlar tekmelenirken, diğer robotlar da iyi karşılanıyor diyemiyoruz. Robotun yolunu kesmek, alaycı isimler takmak ve şiddet içeren davranışlarda bulunmak sık karşılaşılan durumlar arasında.

Robot üretimi neden benimsenmiyor?

Belki de robotların dünyayı ele geçirdiği filmler bilinçaltında böyle bir etkiye sahip. Çocuklar bir yana yetişkinler de robotlara karşı oldukça tepkili.
Ancak Starship Technologies için yemek teslimatı yapan robotlar gelecek için oldukça iddialı geliyor. Şiddet olaylarının yanı sıra bir çok insanın da robotlara karşı olumlu davranışlar sergilediğin belirten firma robotların gelecek vadettiğini belirtti. İnsanların %80’i tepkisiz kalırken, yüzde 20’lik dilim baz alındığında şiddet olaylarından çok daha olumlu davranışların görüldüğü belirtilmektedir.
Yapay zeka gelişimi de göz önünde bulundurulduğunda, robot üretiminin artık önüne geçilemeyecek kadar geliştiğini söyleyebiliriz.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
Aycan