Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor


0
1 Paylaşım

Yine gülsek mi şaşırsak mı bilemediğimiz bir haber ile karşınızdayız. Starship Technologies kurucu ortağı Ahti Heinla, ürettikleri yemek teslimatı yapan robotlar hakkında bir açıklamada bulundu: Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor . İnsanlar tarafından tekmelenen robotlar, dikkat çekti. Yakın gelecekte hayatımızın büyük bir bölümünde yer alacak olan robotlar acaba hep böyle kötü muamele mi görecek bilemiyoruz. Yemek teslimatı yapan robotlar insanların yerini alır mı? Şimdiden insanların bir kısmı tarafından kabul görmedikleri kesin.

Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor

Yemek teslimatı yapan robotlar insanlar tarafından tekmeleniyor

Yemek teslimatı yapan robotlar üreten firma hakkında her şey

Starship Technologies 2014 yılında Skype kurucu ortağı Ahti Heinla ve Janus Friis tarafından kuruldu. Yemek teslimatı yapan robotlar 55,88 santimetre uzunluğunda ve saatte yaklaşık 6 km hız ile yol alabiliyor. Airbnb kıdemli direktörü Lex Bayer’i CEO olarak işe alan şirket aynı zamanda 25 milyon dolar yatırım aldı. Teslimat robotlarını Dünya’nın her yerinden kullanıcılara ulaştırabilmek şirketin en büyük hedefi.
İnsanların robotlara şiddet uygulaması ilk kez karşılaşılan bir durum değil. 2016 yılında bir robotun üstündeki bayrağı sökmeye çalışan biri haberlerde yer almıştır. İnsana şiddetin en üst seviyeye çıktığı bu zamanda robota şiddet ne kadar şaşırttı bilemeyiz. 2015 yılında bir alışveriş merkezine yerleştirilen robotun da şiddet gördüğü belirtilmektedir. Bu robotlar tekmelenirken, diğer robotlar da iyi karşılanıyor diyemiyoruz. Robotun yolunu kesmek, alaycı isimler takmak ve şiddet içeren davranışlarda bulunmak sık karşılaşılan durumlar arasında.

Robot üretimi neden benimsenmiyor?

Belki de robotların dünyayı ele geçirdiği filmler bilinçaltında böyle bir etkiye sahip. Çocuklar bir yana yetişkinler de robotlara karşı oldukça tepkili.
Ancak Starship Technologies için yemek teslimatı yapan robotlar gelecek için oldukça iddialı geliyor. Şiddet olaylarının yanı sıra bir çok insanın da robotlara karşı olumlu davranışlar sergilediğin belirten firma robotların gelecek vadettiğini belirtti. İnsanların %80’i tepkisiz kalırken, yüzde 20’lik dilim baz alındığında şiddet olaylarından çok daha olumlu davranışların görüldüğü belirtilmektedir.
Yapay zeka gelişimi de göz önünde bulundurulduğunda, robot üretiminin artık önüne geçilemeyecek kadar geliştiğini söyleyebiliriz.


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
1
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
1
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
1
başarılı
bu ne ya bu ne ya
1
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Aycan

Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend