Yükselişini Kumara Borçlu Olan Dev Marka: Fedex Kargo


0
1 Paylaşım

Birçok kişiye göre kumar oyunlarından uzak durmak gerekir. Her ne kadar insanlığın ortak geleneği olsa da kumar oyunları genellikle insanlığın kötü tarafının bir parçası olarak resmedilir. Evet, kumarın çokça bağımlılık yarattığına hatta vahim sonuçlara neden olduğuna tanıklık etmişizdir. Ancak bu tarz kötü sonuçlar kumar oynama bilinci gelişmeyen bireylerde açığa çıkmaktadır. Oysa ki kumar, bir eğlence aracı olarak görüldüğü zaman faydalı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Eğer kumarı iyi bir nedene bağlayarak oynarsanız, her zaman karlı çıkabilirsiniz. Belki de kumar hayatınızı dahi kurtarabilir. Tıpkı uluslararası nakliyat sektörünün dev markası Fedex kargo şirketinin kurucusu Frederic Smith’in hayatını kurtardığı gibi…

fedex

Sektörde Çığır Açan Firma Fedex Kargo

Fedex, günümüzde 220 ülkede hizmet veren ve günde 4 milyon dağıtım gerçekleştiren uluslararası bir şirkettir. Fedex için uluslararası nakliyat sektörünün en önemli markası diyebiliriz. Kurulduğu ilk yıllardan beri muazzam bir büyüme gösteren Fedex, kumar oyunları olmasaydı büyük ihtimalle şimdiki konumunu elde edemeyecekti. Nasıl mı? Bu sorunun cevabı Fedex tarihinde saklı. İşte başarısını kumara borçlu olan Fedex tarihi

Fedex’in Kumar İle Gelen Başarısı

Kumarın faydaları ile ilgili bir kapsamlı bir çalışma yapılsaydı, o çalışmada mutlaka Fedex şirketi de olurdu. Çünkü Fedex’i batmaktan kurtaran kumar oyunlarıdır. Kumar ve Fedex arasında bağı anlamak için Fedex’in kuruluş yıllarına gitmeliyiz.

Fedex, 1971 yılında ABD’li Frederick Smith tarafından kurulmuştur. Frederick Smith, bu şirketi ilk kez kurduğunda serveti 4 milyon dolardır. Ancak bu servet, Fedex şirketini kurmak için yeterli değildir. ABD’li iş adamı Smith’in hayalini gerçekleştirmesi için yaklaşık 80 milyon dolara daha ihtiyacı vardır. Ünlü iş adamı çareyi borç almakta bulur. Çeşitli banka ve şirketlerden aldığı borçlarla Fedex projesini hayata geçirir. Şirketin kurulduğu zaman 8 adet kargo uçağı vardır. Fedex, bu 8 kargo uçağı ile 35 ülkeye taşımacılık hizmeti vermektedir.

Fedex’in kurucusu Frederick Smith için bu yeterli değildir. Smith, şirketini daha da büyütmek ister. Ancak artan yakıt maliyetleri ve borçların her geçen ay daha da birikmesi, Fedex şirketinin devamlılığını zora sokar. Bunlara ek olarak ABD’li savunma şirketi olan General Dynamics, Frederick Smith’in yatırım teklifini reddeder. Tüm bu olumsuz gelişmelerden sonra Fedex, artık yakıt dahi alamaz duruma gelmiştir. Fedex için tek yolun iflas olarak görüldüğü bir konjonktürde Frederick Smith’in aklına çok enteresan bir fikir gelir.

Kumar İle Gün Batımından Şafağa

Robert Smith’in aklına gelen fikir kumar oynamaktır. Smith, şirketini kumardan kazanacağı para ile kurtarabileceğini düşünmektedir. Bu olaydan yıllar sonra Roger Frock isimli eski Fedex yöneticisi, Smith’in şirketi kurtarmak için kumar oynamasını şu sözlerle ifade eder:

“Smith’in kumar oynayacağını söylemesine gerçekten çok şaşırdım. Şirketin son parası olan 5 bin dolarla nasıl kumar oynarsın diye sordum. O da bana zaten yakıt olmadan hiçbir şey yapamazdık diye karşılık verdi”.

Frederick Smith, Fedex’i kurtarmak için şirketin son parası olan 5 bin dolar ile Las Vegas’a gider. ABD’li iş adamı, gözüne bir blackjack masası kestirir ve 5 bin dolarla blackjack oynamaya başlar. Kader, bu andan sonra adeta Smith’in kazanmasını ister gibidir ve Smith 27 bin dolarlık bir kazançla blackjack masasından ayrılır. Kumar kazancıyla kargo uçaklarına yakıt olan Smith, daha sonra sıkıştığı zamanlar Las Vegas’ın yolunu tutar.

Elbette 10-20 bin dolarlık kumar kazançları Fedex şirketi için yeterli değildir. Ancak bu kazanç kısa vadede Fedex şirketine ilaç gibi gelmiştir. En önemlisi de Frederick Smith’e umut veren önemli bir gelişme olmuştur. Frederick Smith, daha sonra şirket ekonomisini dengede tutmayı başarmış ve 1976 yılında da 3 milyon dolarlık bir kar elde etmiştir.

Fedex, günümüzde neredeyse her ülkede tanınan bir markadır. Fedex’in bu başarısındaki en önemli pay, Frederick Smith’in girişimcilik başarılarıdır. Ancak Fedex’in bugünkü başarında kumarın da etkisinden bahsetmeliyiz. Ne de olsa ünlü yazar Marlo Morgan’ın dediği gibi “hayat bir kumardır”. Ya kazanır ya da kaybedersin…


Beğendiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!

0
1 Paylaşım

Ne tepki vereceksiniz?

kafası karışık kafası karışık
0
kafası karışık
lanet lanet
0
lanet
başarısız başarısız
0
başarısız
eğlenceli eğlenceli
0
eğlenceli
geyik geyik
0
geyik
çok eğlenceli çok eğlenceli
0
çok eğlenceli
aşık oldum aşık oldum
0
aşık oldum
aman tanrım aman tanrım
0
aman tanrım
korkutucu korkutucu
0
korkutucu
başarılı başarılı
0
başarılı
bu ne ya bu ne ya
0
bu ne ya
şirin şirin
0
şirin
nefret nefret
0
nefret
sevdim sevdim
0
sevdim
Bir içerik formatı seçin
Kişilik testi
Kişilik özelliklerini ortaya çıkaracak sorulardan oluşan bir test
Trivia testi
Bilgiyi ölçen sorular
Anket
Fikir belirtmek yada karar vermek için oy vermek
Yazı
Yazı içeriği ekleyin
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri sayım
Klasik geri sayım
Açık liste
Kendi öğenizi girin ve en iyi başvuru için oylatın
Sıralama
En iyi liste öğelerini beğenip beğenmediğine karar ver
Caps
Kendi görselini caps yapmak için yükle
Video
Youtube, Vimeo ya da Vine
Ses
Soundcloud ya da Mixcloud
Görsel
Fotoğraf ya da GIF
GIF
GIF formatı

Send this to a friend